Bugün Ne Öğrendim #4

İş hayatımdaki yoğunluk ve bedelli askerlik nedeniyle blogu biraz ihmal ettiğimi düşündüm. Blogum için yazmayı planladığım ve taslak halinde kalan birkaç yazım vardı ama geri dönüşü çerezlik bir yazıyla yapmak istedim. Bugün ne öğrendim serisinin 4. yazısıyla devam ediyoruz.

Return On Investment (ROI)

Yatırımın geri dönüşü, net kazanç ile yatırım maliyeti arasındaki orandır. Yüksek bir ROI, yatırımın kazancının maliyetiyle olumlu şekilde karşılaştırıldığı anlamına gelir. Buradaki kazancı sadece maddi kazanç olarak düşünmemek lazım, zamandan tasarruf, fire azalması, müşteri memnuniyeti artışı gibi pek çok kazanç türü vardır.

RPA projelerinde de ROI hesaplaması çok önemlidir. Genel olarak yazılım sektörü, bankacılık sektörü, inşaat sektörü vs. tüm projelerde hesaplanması gereken önemli bir parametredir.

OECD

Organisation for Economic Co-operation and Development

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı, uluslararası bir ekonomi örgütüdür.

OECD daha çok makalelerde ve haberlerde gördüğümüz/duyduğumuz, sürekli raporlar hazırlayan bir kuruluş. Kurumun prestijinden dolayı hazırladığını raporlardaki istatistikler güvenilir sayılarak haberlerde ve bilimsel çalışmalarda sıklıkla kullanılır.

Giffen Paradoksu

Fiyatı arttığında daha fazla talep gören mallara giffen malı denir. Talep kanununa göre bir malın fiyatı arttıkça talep edilen miktarın azalması gerekirken giffen mallarında bu kanun geçerliliğini yitirmektedir. Talep anomalisi(istisnası) olarak bilinen bu teoriye ise giffen paradoksu denir. Sanırım yaşadığımız enflasyon sarmalından dolayı Türkiye’de sıklıkla yaşadığımız bir durum Giffen Paradoksu. Örnek: Türkiye 2.el araba piyasası.

Huzur Hakkı

Şirket ortakları, şirket müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinin kanunen belli sorumluluk ve yükümlüleri vardır. Huzur Hakkı, bu kişilerin sorumluluk ve yükümlülükleri nedeni ile karşılaşabilecekleri riskleri azaltmak amacıyla belirlenen maddi karşılıktır.

Bu kavramı da yakın zamanlarda Türkiye’deki bazı siyasi karakterlerin birkaç farklı devlet kurumunda yönetim kurulu üyesi olarak, kazandıkları dudak uçuklatan maaşlarının ismine verilen ad olarak öğrendik.

Faaliyet Raporu

Faaliyet raporu, bir kurumun bir hesap dönemindeki ticari ve mali faaliyetlerini kapsayan rapordur.

Faaliyet raporu, Türk Ticaret Kanunu’nun 327. maddesi uyarınca anonim şirketlerde idare meclisinin her iş yılı sonunda şirketin ticari, mali ve iktisadi durumunu ve yapılan işlemlerin özetini göstermek amacıyla hazırlanmakla yükümlü oldukları yıllık bir rapordur.

Her yıl düzenli olarak faaliyet raporu hazırlayan ve bunu şeffaf olarak herkese açık olacak şekilde paylaşan firmalar daha güvenilir firmalardır. Borsada yatırım yapılırken dikkat edilen önemli unsurlardan bir tanesi, yatırım yapılacak firmanın faaliyet raporlarıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.